Home Contents
Diary Special Series 18 CTT SC(North) & NOSCA Local Race Info Club Info Archives Contacts For Sale/Wanted Links Downloads B&B's

 

SC(NORTH) SPECIAL SERIES 2018: Final Positions  
                   
The SC (North) SPECIAL SERIES is a season-long competition for SC (North) riders to encourage Non-Standard events with no pressure on times and often more enjoyment. Points are awarded for each category viz:
   
1st means 1st SC (North) rider in the category.
1st - 10 points                   2nd - 8 points                    3rd - 6pts                    4th - 4 points                    5th - 3pts
Overall fastest takes priority,eg, if a Vet or Junior is fastest overall he/she takes that award as well as 1st Vet or Junior. There will be trophies for category winners and  medals for the first 3 in each category.
Event No Event Date Distance Factor for Vets Standard          
Event 1 Edinvale 29th April 17m 0.8 x "25" std          
Event 2 Loch Calder 6th May 23m 1.0 x "25" std Cancelled        
Event 3 Loch Calder 1st July 11m 1.2 x "10" std          
Event 4 Edinvale 29th July 23m 1.0 x "25" std          
Event 5 Pluscarden 26th Aug 17m 2.0 x "10" std          
Event 6 Black Isle GP 26th Aug 37m 0.9 x "50" std Cancelled        
Event 7 Mackie Trophy 8th Sept 14m 1.5 x "10" std          
                   
Vets Std based on typical times taken cf times for standard distances.          
                   
    Edinvale Loch Calder Loch Calder Edinvale Pluscarden BIGP Mackie Tr  
CAT Name      :  Event 1 2 3 4 5 6 7 TOTAL
Scratch Alasdair Munro     10 10 10   3 33
  Tom Broadbent 10     8     8 26
  Peter Ettles 6           6 12
  Colin Duncan 8           4 12
  James Miller             10 10
  Marc Roberts         8     8
  Kyle Cartmell     8         8
  Kevin Belton 4     4       8
  Paul Parish       3 3     6
  Toby Dobbs       6       6
  Alec Marwick     6         6
  Dave Evans         6     6
  Mark Wood         4     4
  Andrew MacLeod     4         4
  Terry Christie     3         3
                   
                   
                   
                   
                   
                   
Youth Rachel Mitchell 10             10
  Angus Henry     10         10
                   
Junior Alasdair Munro     10 10 10   10 40
  Kyle Cartmell     8   8     16
        1          
                   
Ladies Olga Hamilton     10 10     10 30
  Rhoda Kennedy     8       8 16
0 Jackie Donald         10   4 14
  Rachel Mitchell 10             10
  Katrina Moir     6         6
  Amanda Wagstaff             6 6
  Martine Hughes     4         4
  Louise Sinclair     3         3
                   
                   
                   
                   
Vets Peter Ettles 10           8 18
  Paul Parrish       10 8     18
  Colin Duncan 8           6 14
  Kevin Belton 4     8       12
  James Miller             10 10
  Dave Evans         10     10
  Duncan Gillies     10         10
  Mark Wood         6   3 9
  Terry Christie 3   6         9
  Andrew MacLeod     8         8
  Stephen Sharp       6       6
  Mervyn Stanley 6             6
  Alasdair Washington     4         4
  Simon Dewis         4     4
  Walter Baird       4       4
  Gregor Grant             4 4
  Edward Atkinson       3       3
  Jackie Donald         3     3
  David Stuart     3         3
                  0
                   
Please let me know of any errors or omissions .          
                   
          Alasdair Washington.      
          Series Coordinator.      
          2.10.2018        
Last modified: Monday October 29, 2018 16:28