Home Up Contents
Special Series 2017 2017 Calendar

 

 
SC(NORTH) SPECIAL SERIES 2017: Final Positions  
                 
The SC (North) SPECIAL SERIES is a season-long competition for SC (North) riders to encourage Non-Standard events with no pressure on times and often more enjoyment. Points are awarded for each category viz:
   
1st means 1st SC (North) rider in the category.
1st - 10 points                   2nd - 8 points                    3rd - 6pts                    4th - 4 points                    5th - 3pts
Overall fastest takes priority,eg, if a Vet or Junior is fastest overall he/she takes that award as well as 1st Vet or Junior. There will be trophies for category winners and  medals for the first 3 in each category.
Event No Event Date Distance Factor for Vets Std          
Event 1 Edinvale 30th April 17m 0.8 x "25" std          
Event 2 Loch Calder 7th May 23m 1.0 x "25" std          
Event 3 Loch Calder 2nd July 11m 1.2 x "10" std          
Event 4 Edinvale 29th July 23m 1.0 x "25" std          
Event 5 Pluscarden 20th Aug 17m 2.0 x "10 std          
Event 6 Black Isle GP 27th Aug 37m 0.9 x "50" std          
Event 7 Mackie Trophy 9th Sept 14m 1.5 x "10" std          
                   
Vets Std based on typical times taken cf times for standard distances.          
                 
    Edinvale Loch Calder Loch Calder Edinvale Pluscarden BIGP Mackie Tr  
CAT Name      :  Event 1 2 3 4 5 6 7 TOTAL
Scratch Colin Duncan 4     8 8 9 6 35
  Tom Broadbent       10 10 9 4 33
Alasdair Munro     10     6 8 24
Kenny Riddle 6           10 16
Peter Fenwick 10     4       14
Martin Chisholm   6 8         14
Terry Christie 3       6 4   13
Andrew MacLeod   10           10
Gavin Demster 8             8
Chris Pitblado   8           8
Stuart Anderson     6         6
Peter Ettles       6       6
Duncan Gillies   3     3     6
Hamish McAllan     4         4
Dave Harter   4           4
Mark Wood         4     4
Edward Atkinson     3         3
Gregor Grant       3       3
Lewis MacFarlane           3   3
Charles Fairgrieve.             3 3
 
Youth Kyle Cartmell 10             10
 
Junior Alasdair Munro     10     10 10 30
  Lewis MacFarlane           8   8
 
Ladies Debbie Larnach   10 10   8   8 36
0 Katrina Moir 8 8 8 8       32
Jackie Donald         10 10 3 23
Georgia Mansfield 10     10       20
Amanda Tweedie             10 10
Caroline Marwick           8   8
Martine Hughes     6         6
Amanda Wagstaffe             6 6
Rhoda Kennedy             4 4
 
Vets Colin Duncan 8     6 10 10 6 40
  Duncan Gillies   6 10   8   8 32
Terry Christie 6       6 6 4 22
Kenny Riddle 10           10 20
Graham Whyte 4     4   8   16
Andrew MacLeod   10           10
Gregor Grant       10       10
Dave Harter 3 4     3     10
Alasdair Washington   8           8
Edward Atkinson     8         8
Peter Ettles       8       8
David Stuart   3 3         6
Hamish McAllan     6         6
Scott MacDonald     4         4
Mark Wood         4     4
Donald Bruce           4   4
Charles Fairgrieve             3 3
Donald Paterson       3       3
Julian Foot           3   3
                0
                 
Please let me know of any errors or omissions            
                 
        Alasdair Washington.      
        Series coordinator.      
        01.10.2017        
Last modified: Tuesday October 31, 2017 21:59