Home Up Contents
ESW Racing W/E Special Series 13 Records Set 2013 Commissaires Timekeepers Affiliated Clubs Committee 12/13 Sportive 2013

 


 
NoSCA Road and MTB Calendar 2013 
Date Description Event Type Club Series/Champs Organiser/contact email 
Sat 06.04.13 Sheriffston 10 Time trial Moray Cycles RT   Kevin Lackie kevin.lackie62@btinternet.com
Sat 13.04.13 practice day for 2nd round of SXC series  MTB XC Ben Wyvis CC   Gordon Bathgate gordonbathgate@doctors.org.uk 
Sun 14.04.13 2nd round of SXC series, Abriachan MTB XC Ben Wyvis CC SXC round 2 /NoSCA MTB Champ William Ross (SXC) williammross@btinternet.com 
Sun 14.04.13 Inchberry 10 Time trial Elgin CC   Mark Houliston mark.houliston@btinternet.com 
Sun 21.04.13 Culloden 10 Time trial Moray Firth CC   Graham Doig graham@gretch.co.uk 
Sun 21.04.13 Culloden APR APR Moray Firth CC   Kenny Riddle a1riddle@btinternet.com  
Sat 27.04.13 Caithness 25 Time trial Caithness CC   Malcolm Gray mgrayuk@aol.com 
Sun 28.04.13 Loch Calder hilly 24 Time trial Caithness CC NoSCA Sp Series 1 Malcolm Gray mgrayuk@aol.com 
Sat 04.05.13 Bill & Chrissie Stuart Mem 10 Time trial Forres CC   Alan White alan.white.245@btinternet.com 
Sun 05.05.13 Forres May 25 Time trial Forres CC   Alan White alan.white.245@btinternet.com 
Sun 05.05.13 Edinvale Hilly 17 Time trial Forres CC NoSCA Sp Series 2 Alan White alan.white.245@btinternet.com 
Sat 11.05.13 Angie MacDonald Mem 25 Time trial Ross-shire Roads CC   Richard Davison richard@fairburn.co.uk 
Sun 12.05.13       National 10    
Wed 15.05.13 Raymond Sinclair Mem 10 Time trial Cromarty Firth CC   Rob Shaw rob.shaw@scottishwoodlands.co.uk 
Sat 18.05.13            
Sun 19.05.13 Alves Flyer 2-up 30 Time trial Elgin CC   Alastair Smith aj.smith@hotmail.com 
Thur 23.05.13 The Inchberry 10 Time trial Moray Combined Clubs Moray Combined Clubs 10 Series round 1  Al Sutton al_sutton@btinternet.com  
Sat 25.05.13            
Sun 26.05.13 Munlochy 25 Time trial Moray Firth CC   Neil Sharpe acetracker99@yahoomail.co.uk 
Wed 29.05.13 Garve 2-up 25 Time trial Ross-shire Roads CC   Michael Williamson williamson.mulbuie@virgin.net 
Sat 01.06.13 Allan Bell Mem 10 Time trial Forres CC   Peter Robertson peter1961srh57-24@hotmail.co.uk 
Sun 02.06.12 Forres June 25 Time trial Forres CC   Peter Robertson peter1961srh57-24@hotmail.co.uk 
Sun 02.06.12 Forres APR  APR Forres CC   Peter Robertson peter1961srh57-24@hotmail.co.uk 
Sat 08.06.13 Kyleakin Straights 10 Time trial Cuillin Wheels   Andrew Shaw aa.shaw@virgin.net
Sun 09.06.13       National 25    
Sat 15.06.13 Rogart 10 Time trial East Sutherland Wheelers NoSCA Champ 10 Darren Robbins secretary@eastsutherlandwheelers.org.uk 
Sun 16.06.13  Golspie Criterium  Criterium East Sutherland Wheelers NoSCA Champ Crit Darren Robbins secretary@eastsutherlandwheelers.org.uk 
Wed 19.06.13  Midsummer 25 Time trial Ross-shire Roads CC   Mike Greaves mikeg@scotnet.co.uk 
Thurs 20.06.13 Morlich Homes 10 Time trial Moray Combined Clubs Moray Combined Clubs 10 Series round 2 Al Sutton al_sutton@btinternet.com  
Sat 22.06.13            
Sun 23.06.13 David Bruce Mem 50 Time trial Cromarty Firth CC NoSCA Champ 50 Alan Cook alan.cook@woodgroup.com 
Sat 29.06.13 Helpers 25 (Garve) Time trial Ross-shire Roads CC NoSCA Champ 25 Mary Eagleson eaglesonmary@aol.com 
Sun 30.06.13       National 50     
Sat 06.07.13 Forres Highland Games Grass track Forres CC   Peter Robertson peter1961srh57-24@hotmail.co.uk 
Sun 07.07.13 Munlochy 2-up 23 Time trial Moray Firth CC   Chris Goddard chris_j_goddard@hotmail.com 
Sat 13.07.13 Mack Mowat Mem 25 Time trial Caithness CC   Alasdair Washington abgwashington@aol.com 
Sun 14.07.13 Caithness 10 Time trial Caithness CC   Alasdair Washington abgwashington@aol.com 
Sun 14.07.13 Loch Calder hilly 11 Time trial Caithness CC NoSCA Sp Series 3 Alasdair Washington abgwashington@aol.com 
Sun 14.07.13            
Thur 18.07.13 Audrey Gault Mem 10 Time trial Moray Combined Clubs Moray Combined Clubs 10 Series round 3 Al Sutton al_sutton@btinternet.com 
Sat 20.07.13 Moray Firth Stage Race prologue and stage 2 Road race Moray Firth CC   John McLean philjen@balnacraig16.plus.com 
Sun 21.07.13 Moray Firth Stage Race stage 3 Road race Moray Firth CC NoSCA Champ RR (all 3 stages) John McLean philjen@balnacraig16.plus.com 
Sat 27.07.13 Skelly 50 Time trial Ross-shire Roads CC   Clifford Davison clifford@fairburn.co.uk 
Sun 28.07.13            
Sat 03.08.13            
Sun 04.08.13 Edinvale Hilly Big Brother 25 Time trial Forres CC NoSCA Sp Series 4 George Grant grantgeordie@aol.com 
Sat 10.08.13            
Sun 11.08.13 Scottish Cycling 100 Time trial NoSCA NoSCA/Scottish Champ 100 Peter Robertson peter1961srh57-24@hotmail.co.uk  
Thur 15.08.13 The Sheriffston 10 Time trial Moray Combined Clubs Moray Combined Clubs 10 Series round 4 Al Sutton al_sutton@btinternet.com  
Sat 18.08.13 Iain Longbotham Mem 25 Time trial Cromarty Firth CC   David Stuart david.stuart37@yahoo.co.uk 
Sat 24.08.13 Glenurquhart Highland  Games Grass track Forres CC   Peter Robertson peter1961srh57-24@hotmail.co.uk  
Sun 25.08.13 Munlochy Womens and 4th Cat Road Race Road race Moray Firth CC   Hector Nicolson hectornicolson@hotmail.com 
Sat 31.08.13 Black Isle Grand Prix Time trial Ross-shire Roads CC NoSCA Sp Series 5 Katrina Moir katrinamoir@btinternet.com 
Sun 01.09.13 Dunrobin Castle 10  Time trial East Sutherland Wheelers   Darren Robbins secretary@eastsutherlandwheelers.org.uk 
Sat 07.09.13 Cairngorm Hill Climb Time trial Cairngorm CC   Hamish Irvine hamishandgill@gmail.com 
Sat 07.09.13 Mackie Trophy 14 Time trial Cairngorm CC NoSCA Sp Series 6 Hamish Irvine hamishandgill@gmail.com 
Sun 08.09.13 Kincraig 10 Time trial Cairngorm CC   Hamish Irvine hamishandgill@gmail.com 
Sun 08.09.13 Cairngorm APR APR Cairngorm CC   Hamish Irvine hamishandgill@gmail.com 
Sat 14.09.13 Ronnie MacDonald Mem 10 Time trial Ross-shire Roads CC   tbc  
Sun 15.09.13            
Sat 21.09.13 Dores Hill Climb Time trial Moray Firth CC NoSCA Champ Hill Climb Alf Leslie alfballoch@googlemail.com 
Sun 29.09.13 Dochcarty Brae Hill Climb Time trial Ben Wyvis CC   Steve Liddle stevenliddle@btinternet.com 
 
TIME TRIAL BEST ALL ROUNDER COMPETITIONS
Time Trial BARs will be contested over the following distances (in miles).
Individual
Senior Male 25, 50, 100. 
Senior Female 10, 25 
Junior Male 25, 50 
Junior Female 10, 25 
U16 Male 10, 25 
U16 Female 10, 25 
Veteran Male 10, 25, 50, 100 awarded on age standard using VTTA age standard tables 
Vet Female 10, 25 awarded on age standard using VTTA age standard tables 
Awards for individual BAR championships are gold, silver and bronze medals, with no minimum number of qualifiers.
Team
Senior Male Team championship for 1st team of 3 riders 
Senior Female Team championship for 1st team of 2 riders
Junior Male Team championship for 1st team of 2 riders
Junior Female Team championship for 1st team of 2 riders
U16 Male Team championship for 1st team of 2 riders
U16 Female Team championship for 1st team of 2 riders
Veteran Male Team championship for 1st team of 2 riders on age standard
Vet Female Team championship for 1st team of 2 riders on age standard
 
Only NoSCA District races may be used for BAR qualifying times with the exception of the 100m TT which may be any SC 100m TT not taking place on the same day as the NoSCA 100mTT.
Last modified: Sunday January 07, 2018 17:37