Home Up Contents
Club Diary 2006 10mTT's Handicap League 2006 TT Helpers Rota July Racing Weekend April Racing Weekend Interclub Rumster Forest Event CCC Prize Presentation Club Diary

 

Pics

 

Club Confined  
A Based on Club 10's  
             
1 Fastest Under 16 Bronze Rhone Cartwright 00:40:17 1    
  Silver Sean Fraser 00:32:28 2    
  Gold Michael Sutherland 00:29:09 3    
             
2 Fastest Junior Bronze          
  Silver Gemma Scott 00:29:00 4    
  Gold Kerry Sutherland 00:27:27 5    
             
3 Fastest Senior Bronze Dave Morrill 00:24:53 6    
  Silver John Falconer 00:23:41 7    
  Gold Austin Hughes 00:23:12 8    
             
4 Fastest Lady Bronze Rhona Cartwright 00:40:17 9    
  Silver Martine Hughes 00:33:01 10    
  Gold Gemma Scott 00:29:00 11    
             
5 Handicap League Bronze Austin Hughes 38 points 12    
  Silver Robert MacGregor 47 points 13    
  Gold Dave Spencer 49.5 points 14 A  
             
6 Youth Points Competition Bronze Rhona Cartwright 1 point 15    
  Gold = Sean Fraser 10 points 16    
  Gold = Michael Sutherland 10 points 17 B  
             
B Based on fastest 25 Mile Times in Club or NoSCA Event  
             
7 Under 16 Bronze Not Awarded        
  Silver          
  Gold          
             
8 Fastest Junior Bronze          
  Silver Kenny Sutherland 01:25:53 18    
[9]   Gold Gemma Scott 01:21:34 19   Also Fastest Lady
             
10 Fastest Senior Bronze Alisdair Washington 01:03:44 20    
  Silver John Falconer 01:03:32 21    
  Gold Austin Hughes 01:00:00 22 C  
             
             
C Club Confined Non-Racing Awards  
             
11 Club Person of the Year   Not Awarded        
             
12 Tour of Orkney   Gemma Scott & Kenny Sutherland     E  
             
13 Tourist of the Year   David Robinson     F For his superb solo tour of the French Alps, well written up on the CCC Website
             
D Open Trophies  
             
14 Claymore Cup   Event Not Held       Winner of July Road Race
             
15 Haygarth Cup   Event Not Held       1st Jun in July Road Race
             
16 Mack Mowat Bowl   Robert MacLean - Angus Bike Chain 01:00:04   I Winner of MM Memorial 25TT
             
1 Hill Climb Champion            
  Youth Bronze          
  Silver Sean Fraser   23    
  Gold Michael Sutherland   24    
             
  Junior Bronze          
  Silver Gemma Scott   25    
  Gold Kenny Sutherland   26    
             
  Senior Bronze John Sinclair   27    
  Silver Phil Cartwright   28    
  Gold John Falconer   29 J  
             
             
2 Track Champion   Michael Sutherland     K  
             
3 Road Race Champion   Not Awarded        
             
4 Ladies TT Champion Bronze         Based on 4 best 10 times
  Silver          
  Gold Gemma Scott 30.16 avg 30 M  
             
5 Under 16 BAR Bronze Not Awarded       2 best 10's + 2 best 25's
  Silver          
  Gold       N  
             
6 Junior BAR Bronze Not Awarded       10, 25, 50 miles
  Silver          
  Gold       O  
             
7 Senior Long Distance BAR Bronze         50m, 100m, 12hr
  Silver          
  Gold Austin Hughes 22.218 mph 31    
             
8 Senior BAR Bronze         25, 50, 100 miles
  Silver Alisdair Washington 21.777 mph 32    
  Gold Austin Hughes 23.867 mph 33 P  
             
             
  Interclub Trophies  
             
a Minnie Campbell Cup   Gemma Scott     Q  
b CCC Trophy   Kenny Sutherland     R  
Last modified: Sunday August 26, 2018 21:29